Tüp Bebek Tedavisi

Kadında Kısırlık (İnfertilite) Nedenleri

Üreme sağlığı ve tüp bebek tedavisi, Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığımız üzerine üst ihtisasımız olmakla birlikte, gönül verdiğimiz, önem verdiğimiz mesleki uygulama alanımızdır.

Üreme sağlığı ile ilgili tanı, muayene, ultrasonografi, laboratuvar ve görüntüleme yöntemlerini kliniğimizde uygulayarak, yumurta takibi ve ovulasyon planlamadan başlayıp, aşılama ve tüp bebek tedavisine kadar, en basit yöntemden, en modern tedavi yöntemlerine kadar uygulamaktayız.

Tüp Bebek Nedir?

Kısırlık teşhisi konulan çiftler genellikle tüp bebek tedavisine başvurmaktadır. 1 yıl boyunca korunmasız bir şekilde deneyen anca gebelik teşhisi konulamayan hastalarda kısırlık tedavileri uygulanmaya başlanmaktadır. Bu tedavilerden en sık tercih edilen yöntem ise tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek kadında üretilen yumurta hücreleri ile erkekte üretilen sprem hücrelerinin labarotuvar ortamında döllendirilmesi ve bu işlem sonucunda elde edilen embriyonun en ideal zamanda kadın rahmine yerleştirilmesi disiplinine dayanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Tüp bebek tedavisi kısırlık problemi yaşayan çiftlerin başvurduğu bir bebek sahibi olma yöntemidir. İnfertilite (kısırlık) problemi; 1 yıl boyunca korunmasız bir şekilde bebek sahibi olmayı deneyen ancak gebelik oluşmamış çiftlere konulan bir teşhistir. Kısırlık problemi; hem kadın hem de erkek kaynaklı olabilmektedir. Bu nedenlerin araştırılması ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesi için birtakım test ve tetkikler yapılmaktadır. Fallop tüplerinin kapalı olduğu ya da nedensiz kısırlık problemlerinde tüp bebek tedavisi yöntemine başvurulabilmektedir. 

Unutulmamalıdır ki; tüp bebek tedavisi sürecinde hem anne hem de baba adayının psikolojik olarak da olumlu bir süreç yaşaması gerekmektedir. 

Türkiye’de ve Dünyada İlk Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi hem dünyada hem de Türkiye’de uzun yıllardır uygulanan bir tedavi yöntemidir. Gelişen teknoloji ve bilimsel çalışmalar ile başarı oranı günden güne yükselen tüp bebek tedavisi Türkiye’de yaklaşık 30 yıldır uygulanmaktadır. Günümüzde tüp bebek tedavisinde Türkiye başarı oranı açısından dünyada yedinci sırada yer almaktadır. 

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi genellikle tüplerinde hasar bulunan kadınlarda ya da sperm sayısı ve kalitesinin yetersiz olduğu erkeklerde uygulanan bir yöntemdir. Bu uygulamada teknolojik ve bilimsel çalışmalar geliştikçe başarı oranı da artmaktadır. Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavisi için tecrübeli doktor yönetiminde ve nitelikli bir şekilde yürütülen süreç sonunda büyük oranda başarı elde etmektedir. Tüp bebek tedavisi uzun bir süreci kapsamaktadır ve birtakım aşamaları bulunmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi uzun bir süreci kapsamaktadır. Tüp bebek tedavisine karar veren çiftlerin öncelikle psikolojik oalrak bu tedavi sürecine hazırlanmaları gerekmektedir. Aynı zamanda tüp bebek uzmanı ve tüp bebek merkezi seçimini de özenli bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi öncesinde anne adayının ayrıntılı bir muayene sürecinden geçmesi gerekmektedir. Bununla birlikte gebelik sürecinde risk faktörü oluşturabilecek durumlara tüp bebek tedavisi öncesinde gerekli önlemler alınmaktadır. 

Tüp bebek tedavisi; erkekten alınan sperm ve kadından alınan yumurta hücresinin laboratuvar ortamında birleştirilerek en uygun zamanda kadının rahmine yerleştirilmesidir. Anne adayı bu transfer işlemi öncesinde yumurtaların harekete geçmesi amacı ile yaklaşık 20 gün iğne kullanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Tüp bebek tedavisi; kısırlık teşhisi konulan çiflterde uygundur. Bununla birlikte ileri yaş faktörü ile gebelik yaşayamayan çiftlerin de sıklıkla başvurduğu bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tüp bebek tedavisine başlanırken öncelikle kadın ve erkek üreme sistemi ayrıntılı bir şekilde muayene edilmekte ve birtakım testler uygulanmaktadır. Yapılan tetkikler ve muayene sonrasında tüp bebek tedavisine hazırlık aşaması yaşanmaktadır. Bu süreçte anne ve baba adayının sigara alkol ya da uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklardan uzaklaşması, anne adayının folik asit takviyesine başlaması, stresten uzak bir yaşam tarzının belirlenmesi ve nunun yanında dengeli beslenme ve ideal kiloya ulaşılması gerekmektedir. 

Tüp bebek tedavisinde bir sonraki aşama ise yumurtalıkların uyarılması sürecidir. Bu süreçte anne adayına uygun ilaçlarla yumurtalıkların uyarılması sağlanmakta ve ultrason ile kan tetkikleri ile değerlendirilmektedir. Bu aşama yaklaşık 10 ila 17 gün arasında sürmektedir. Tedavi sürecindeki bir sonraki aşama ise hormonların baskılanması aşamasıdır. Bu aşamada anne adayının vücudunun salgıladığı hormonların düzensiz üretilmesine engel olunmaktadır. Tedavi sürecindeki sonraki aşamalar ise yumurta toplama ve döllenme aşamalarıdır. Anestezi uygulaması altında toplanan yumurta hücrelerinin laboratuvar ortamında erkekten alınan sperm hücresiyle döllenmesi sağlanmaktadır. Sonki süreçte genetik tanı testi ve embriyo transferi işlemleri uygulanmaktadır. Bu aşamaların süresi ve biçimi hastadan hastaya değişkenlik göstermekle birlikte tüp bebek tedavisini yürüten doktorun ayrıntılı muayenesinden sonra kesin planlama yapılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi

Tüp bebek tedavisi öncesinde hem anne adayının hem de baba adayının dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Öncelikle tüp bebek tedavisi hakkında araştırmalar gerçekleştirilerek bilgi sahibi olunmalıdır. Doktor seçiminden sonra çiftlerin sağlık öykülerinin ayrıntılı bir şekilde doktora bildirilmesi gerekmektedir. Tedavi öncesinde ağır sporlar yapmaktan kaçınılmalı ve sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Baba adayının kullandığı iç çamaşırın çok dar olmamasına ya da kimyasal madde içeren ürünlerden yapılmamış olmamasına dikkat edilmelidir. 

Tüp bebek tedavisi öncesinde anne adayının ideal kilosunu koruması, dengeli beslenmesi, mineral ve vitamin takviyleri alması ile egzersiz programlarını aksatmaması gerekmektedir. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmesi, hamam ya da solaryum gibi vücudu zorlayıcı aktiviteleri yapmaması gerekmektedir. Genital bölge her ürlü enfeksiyon ve iltihap oluşumundan nitelikli bi şekilde korunmalıdır. 

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası

Tüp bebek tedavisi aşamalarının en önemlisi embriyo transferi aşamasıdır. Bu aşama sonrasında birkaç saatlik yatak istirahatı yeterli olmaktadır. Birçok çift embriyo transferi sonrasında cinsel ilişki yaşanıp yaşanmayacağı konusunu merak etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda transfer sonrasında cinsel ilişki embriyonun tutunma şansını arttırdığı gözlemlenmektedir. Ağır sporlardan kaçınılmalı ve stresten uzak ortamlarda bulunulmaldır. Tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen faktörlerden en önemlisi ise çiftlerin aralarında iletişimdir. İletişimin ve duygusal bağın güçlü olduğu çiftler, stres faktörlerini daha kolay atlatabilmekte ve tüp bebek tedavisi sonrasında büyük oranda başarı elde etmektedir. 

Bursa Tüp Bebek Tedavisi Merkezi

Tüp bebek merkezi; tüp bebek tedavilerinin yürütüldüğü özel olarak donatılmış sağlık merkezleridir. Tüp bebek merkezlerinin günümüz teknolojik imkanlarından yararlanılarak tasarlanması ve anne – baba adaylarına güven oluşturacak bir ortam sağlaması gerekmektedir. Uygulamaların tamamının tek bir çatı altında yapılacak olması ise bekleme süresini ve şehrin kaosunun oluşturacağı stres faktörlerini ortadan kaldırmaktadır. Tüp bebek tedavisi için alanında uzman ve tecrübeli doktorların tercih edilmesi tedavinin başarıya ulaşması için büyük önem taşımaktadır.

Bursa’da Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

Tüp bebek fiyatları teknolojik gelişmeler sonucunda günümüzde ekonomik boyuttadır. Bununla birlikte tüp bebek tedavisinin Bursa’daki ücret belirlemesinde; doktor ve klinik seçimi, tüp bebek tedavisini destekleyici uygulamaların gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği gibi konular da etkili olmaktadır. 

Tüp Bebek ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tüp bebek tedavisi öncesinde hangi tetkikler uygulanır?

Tüp bebek tedavisi öncesinde kadında; jinekolojik muayene, HSG, hormon testleri ve bazal vücut ısısı ölçümü yapılmaktadır. Erkekte ise; semen anlizi, sprem kalitesini ve hızının belirlenmesi amacı ile testler uygulanmaktadır.

Kadın kaynaklı kısırlık nedenleri nelerdir?

Kadın kaynaklı kısırlık nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

– ileri yaş

– alkol ve sigara kullanımı

– doğumsal genital sistem bozuklukları

– aşırı zayıf ya da şişman olma

Tüp bebek tedavisi kaç yaşına kadar uygulanabilir?

Tüp bebek tedavisinde 45 yaşına kadar başarı sağlandığı bilinmektedir. 

Tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon nedir?

Mikroenjeksiyon tedavisi erkek kısırlığında başvurulan bir tedavi yöntemidir. 

Tüp bebek tedavisi ile doğan bebekler sağlık sorunu yaşar mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda tüp bebek tedasvisi ile doğan bebeklerin ayrıştırıcı bir sağlık problemi yaşamadıkları sonucuna varılmıştır.  

Leave a Reply

Your email address will not be published.