Hafta Hafta Gebelik 42. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik 42. Hafta Gebelik

Suni sancıyla doğum zamanı geldi mi?

Hafta hafta gebelikte 42. Haftada; Beklenen doğum tarihi oldukça geçtiniz. Bebek odası ve hastane çantanız hazır ancak bebeğiniz hala dünyaya gelmek istemiyor. Suni sancıyla doğumu düşünme zamanı gelmiş olabilir. Normal gününden sonra ki birkaç haftada normal doğum başlamazsa doktorunuz suni sancı ile doğum seçeneklerini sizinle görüşecektir. Doktorunuz şu durumlarda suni sancı ile doğumu düşünecektir;

Normal gününden birkaç hafta geçmişse, suyunuz gelmişse ancak kasılmalar yaşamıyorsanız, belirli enfeksiyon belirtileri gösteriyorsanız, cenin gelişimi yavaşsa bebeğiniz amniyon sıvısı düzeyi düşükse plasentanız bozulmaya veya ayrılma belirtileri göstermeye başlarsa veya diyabet veya yüksek tansiyon gibi bir tıbbi durum gelişmişse.

Preeklampsi

Doktorunuzun suni sancıyı önermesinin başka bir nedeni preeklampsi gelişmesidir. Bu durum hamilelik sırasında yüksek tansiyon ve idrarda protein atılmasıyla tanımlanır. Preeklampsi gelişen kadınlarda şişme, bir ila iki günde ani kilo artışı, kronik baş ağrısı, görme değişiklikleri ve veya bulantı ve kusma yaşayabilir.

Preeklampsi dünya genelinde 32. Haftadan sonra hamileliklerin yaklaşık %6 – %8’inde meydana gelir. Tedavi edilmezse preeklampsi siz ve bebeğiniz için ciddi veya hatta ölümcül komplikasyonlara neden olabilir. Preeklampsi için önerilen tedavi bebeğinizi doğurmaktır.

Bilgilendirme: Bu sayfada ki yazılar bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.