Hafta Hafta Gebelik 42. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik 10. Hafta Gebelik

10. hafta gebelik ; bebeğiniz sadece bir zeytin büyüklüğünde 3 cm civarında ve 4 gr. Ağırlığında olmasına karşın embriyo artık bir cenin denecek kadar yeterince gelişti. Kollar bacaklar dahil vücudun her yerinde kemikler kıkırdaklar oluşuyor.

Down sendromu taramaları bu haftalarda yapılabilir.

Ancak bu aşamada hala yumuşak ve hassaslar. Bebeğiniz kollarını bükebiliyor, bu durum kaslarının gelişmesine katkı sağlıyor. Birbirinden yeni ayrılmış, küçük ayak parmaklarını oynatabiliyor. Karaciğer ve böbrekler oluşup işlevlerine başlıyor. İlk defa idrar yapmaya başlar. Toksinler ve karbondioksit dahil ceninin atık ürünü göbek bağıyla atılmaya ve annenin kan dolaşımına yönlendirilmeye devam eder. Bu haftadan itibaren bebeğinizin tüm hayati organları oluşmuş durumdadır. Bundan sonra dokuların ve organların gelişeceği olgunlaşacağı, fetal periyot başladı. Bebeğinizin kuyruk kısmı düzleşerek yok oldu. Nefes alıp verme hareketleri yapar, bunu hava ile değil aminiyon suyu yutarak yapar. Bu haftanın sonunda ultrasona giren anne adayları bebeğin hareketlerini ağzını açıp kapatmasını rahatlıkla görebilir. Dudak ve damak yapısı artık gelişimini tamamlıyor. Bu tamamlanma 3 haftalık bir süreçtir. Ve en zor oluşan yapılardan biridir. Alnında bir beyinin gelişmesinden dolayı geçici bir şişlik var ve kafasının biraz yukarısındadır. Neredeyse vücudunun uzunluğunun yarısı kadardır.

Çalışan bir anne iseniz; iş arkadaşlarınıza hamile olduğunuzu söylemeye başlamanız için şu an uygun bir zaman olabilir. Doğum izniniz için önceden bir plan oluşturmak iş yeriniz için güven oluşturur.

hafta gebelikte Rahminiz hamilelikten önceki halinin iki katı kadar orijinal büyüklüğünden büyük bir portakal büyüklüğüne ulaştı. Eğer ilk bebeğinize hamileyseniz karnınız henüz meydana çıkmamış olmalı. Yavaşlayan sindirim, şişkinlik, kabızlık, kadınların hamileliğin ilk dönemlerine karında hafif rahatsızlık yaşaması yaygındır. Şiddetli ağrı ve kanama ile ilişkili ağrıyı doktorunuza bildirmeni gerekmektedir. Rahatsızlığı en aza indirmek için bol sıvı tüketin, lifli gıda tüketiminizi arttırın, mide yanmasına neden olan gıdalardan uzak durun, daha küçük öğünler yiyin. Ilık nane, zencefil çayı içmek, hafif masaj yapmak, mideyi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Beli lastikli rahat kıyafetler giymek günü daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Yüzmek ve yürüyüş tüm hamilelik süresince yapacağınız en ideal seçim olacaktır.

Bu dönemde anne adayında kabızlık en sık rastlanan hamilelik semptomudur. Anne adayı yukarıda da bahsettiğim gibi, su, meyve ve sebze suyu olmak üzere bol miktarda sıvı ile lifli gıdalar tüketerek hazmı kolaylaştırabilir. Egzersiz dayanıklılığınız, kaslarınız ve gücünüz için yararlıdır. Bu üç özellik hamileyken aldığınız kiloları taşımanızda, fiziksel stres ve doğum sonrası kolayca kilo verebilmeniz icin yararlı olur.

Demir kanınızdaki oksijen taşıyıcısı olarak görev alır. Bebeğiniz demire bilişsel gelişimi için ihtiyaç duyar. Demir oranı yüksek olan gıdaları, C Vitamini kaynaklarıyla birleştirirseniz vücudunuzun ideal demir alımını sağlamış olursunuz. C Vitamin için meyveler ve taze sıkılmış meyve suları idealdir.

Demir oranınızı arttıracak besinler

Kırmızı et Balık – somon, sardalya, Yumurta Kuru meyve, Tam tahıllı ekmek, Fasulye, mercimek, nohut, Fındık, kaju, çekirdek, Kuru erik, kayısı ve üzüm Yeşil yapraklı sebzeler – brokoli, ıspanak, kara lahana, su teresi, C Vitamini vücudunuzun demir alımına yardımcı olur; yani demir içeren besinler tüketirken taze meyve yemeyi unutmayın.

Down sendromu

Down sendromu gibi belirli genetik hastalıklar için tarama yaptırma seçeneğine sahipsiniz. Annenin yaşı ve önceki genetik bozukluk geçmişi gibi çeşitli faktörler down sendromu riskini arttırır. 35 yaşında bir kadının down sendromlu bir cenin taşıma riski yaklaşık 250’de bir, 45 yaşında bu risk 20’de 1 e çıkar. Down sendromu için ilk tarama bir kan testi ve ultrason muayenesini içerir. Bunlar genelde 11-13 haftada gerçekleştirilir. İlk tarama testi down sendromu riskinde bir artış gösterirse  (hormon düzeylerine, yaşa, ultrosonla ense kalınlığı ölçümü sonuçlarına göre hesaplanır.)  daha hassas bir test kullanılır.

Bilgilendirme: Bu sayfada ki yazılar bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.