Hafta Hafta Gebelik 42. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik 24. Hafta Gebelik

Hafta hafta gebelikte 24. Haftada Bebeğiniz 600 gr. ve yaklaşık olarak 30 cm. tam olarak küçük bir bebek gibi görünüyor; oranları doğru, yüzü tüm detaylarıyla gelişti. Bebek kas dokusu ve yağ dokusundaki artışla doğru orantılı olarak kilo almaya devam ediyor ve hareketleri daha güçleniyor.

Artan yağ dokusu vücut ısısını ayarlamaya yardım eder. Özellikle erken doğan bebekler için bu çok önemlidir. Bu aşamada çok az miktarda saç görülebilmesine karşın ceninin üzerinde biraz saç çıkmıştır. Akciğerlerindeki damarlar gelişme içindedirler ve bebeğin ilk nefesini alacağı güne kadar hazırlanırlar. Akciğer bölümleri genişliyor ve gelişmekte olan bebeğiniz, doğumdan sonra akciğerlerinin çökmesini engellemeye yardımcı olan akciğer yüzey aktif maddelerini üretmeye başlıyor.

Bebeğinizin ciğerlerinin içindeki baloncuklar ve damarlar gelişmesine devam ediyor. Ancak bebeğiniz bu hafta doğsa, ciğerleri suni destek ile çalışmaya başlayabilecek kadar hazır. Bağışıklık sisteminin temel öğeleri olan beyaz kan hücreleri oluşmaya başladı. Vücudun dengesini sağlayan iç kulak tamamen gelişti. Duyma yeteneği gittikçe artmıştır.

Gebeliğinizde 24. Haftadan sonra bebeğiniz her hafta yaklaşık 150 gr alarak büyümeye devam edecektir. Anne adayı bu hafta şeker testi yaptırabilir.  Karnınız gittikçe büyüyor ve bu sırt ağrılarına sebep olmaktadır. Eklem yerlerinizi rahatlatmak için düz ve rahat ayakkabılar giymeye dikkat edin. Her fırsatta bacaklarınızı uzatıp dinlenin.

Bu aşamadaki hormon dengesizliğiniz size duygusal dengesizlik olarak yansımakta. Heyecan, endişe, korku ya da benzeri duygular içinde kayboluyor olabilirsiniz. Eğer bunlarla baş edemiyorsanız endişelerinizi bir yakınınıza anlatabilir, bebek sahibi olan arkadaşlarınızdan fikir alabilirsiniz.

Daha tecrübeli anneler ile iletişim kurmak size iyi gelecektir. Geçtiğiniz birkaç hafta içerisinde, rahminiz göbek deliğinizin üstüne doğru ilerledi ve artık büyük bir top görünümünde. Birçok kadının bu hafta ile 28. hafta arası glikoz testi yapılır.

Bu GCT olarak bilinen test, kan şekerini ölçüp şeker hastalığının olup olmadığını kontrol etmek içindir. Diyabet tedavi edilmediği takdirde bebeğin fazla büyümesine sebep olur ve bu da vajinal doğumu zorlaştırabilir. Hatta sezeryana dahi sebep olabilir. Bu sebepten ötürü bu değerlerin ölçülmesi ekstra önem taşır.

Glukoz testi

Hamilelerde daha önce diyabet yaşamamış olsalar bile gebelik diyabeti gelişme riski olabilir.  Doktorlar idrar dipstick testi, standart kan glukoz testi ve oral glukoz tolerans testiyle bu riski ölçmektedir. Glukoz yükleme testi, genelde 28. Hafta (ya da daha önce) yapılır.

Testi tamamlamak için sizden yaklaşık 75 mg glukoz içeren şekerli bir sıvıyı içmeniz gerekir. Kan glukoz düzeyiniz iki saat sonra ölçülür.  Test sonuçları yüksekse doktorumuz düşük şekerli bir diyet ve kan glukoz izleme konusunda sizinle görüşecektir. Bazı durumlarda insülün tedavisi gerekir.

Varisli damarlar

Artan kan hacmi, hormon değişiklikleri ve genetik yatkınlık hamilelik sırasında varis gelişmesi oranını arttırabilir. Varisli damarlar şişmiş morarmış ve kıvrımlı damarlardır. Genelde bacaklar ve vajinal bölgede cildin hemen altında oluşurlar.
Varisli damarlar hoş bir görüntüye neden olmaz ve ayrıca hafif rahatsızlık ve kaşıntıya da neden olur. Hedef kilo artışınıza dikkat etmek, günlük egzersiz yapmak, varis çorapları ve dinlenirken ayaklarınızı yüksekte tutmak varisli damarların gelişimini engellemeye ve/veya semptomların azalmasına yardımcı olabilir.

İyot takviyesi

İyot bebeğinizin bilişsel fonksiyonlarını destekleyen bir öğedir. Ayrıca sizin metabolizma ve hücreleriniz için de oldukça önemlidir. Bu yüzden iyot, dengeli gebelik diyetinizin vazgeçilmez bir parçasıdır. İçerisinde iyot bulunan besinler; deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri ile iyot takviyeli tuz da bulunur.

Yapılacaklar listesi;

  • Doğum eğitim sınıfına başlayın.
  • Doğum seçeneklerini görüşün.
  • Braxton Hicks kasılmalarını görüşün.
  • Akne ilacı hakkında doktorunuzla görüşün.
  • Cilt nemlendiricisi satın alın.
  • Bazı rahatlatıcı şarkılar seçin.
  • Glukoz tolerans testi hakkında bilgi alın.
  • Varis çorapları satın alın.

Bilgilendirme: Bu sayfada ki yazılar bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.