Hafta Hafta Gebelik 42. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik 2. Hafta Gebelik

Vücudunuz döllenmeye hazırlanıyor

Gebeliğinizin 2. haftasıgebelikte  2. haftada bebeğiniz büyümeye başlamadan önce ona sahnesini siz hazırlarsınız. Geçen hafta kanınızda dolaşan ostrojen ve progestin miktarındaki artış, potansiyel döllenmiş yumurtaya zemin hazırlamak için verimli, kan bakımından zengin bir duvarla kaplanmak üzere rahminizi harekete geçirdi.

Ovulasyon gerçekleşir. Aynı zamanda yumurtalıklarınızdaki folikul adı verilen sıvı dolu keselerde yumurtalar olgunlaşıyor. 2. haftanın başında genelde 28 günlük döngünün 14. günü civarında yumurtladınız.

Yumurtalarınızdan biri folikülünden çıktı ve yumurtalığınızda ilerleyerek fallop tüpüne ulaştı. Gelecek 12 – 24 saat süresince, partneriniz tarafından dışarı atılan 250 milyon spermden biri vajinanız boyunca yüzerek serviksten geçip rahminize girecek ve fallop tüpüne ulaşıp yumurtaya girmeyi deneyecek.

Başarabilirse bu yumurta döllenecek. Bu yolculuk sırasında yaklaşık 400 sperm hayatta kalacak ve yalnızca bir tanesi yumurtanın zarını delmeyi başarabilecek. İki sperm ve iki yumurta bazen çift yumurta ikizi oluşturur. 250 hamilelikten yaklaşık birinde bir sperm ve bir yumurta tek yumurta ikizlerini oluşturmak içi birleşir. Bundan sonraki 30 saat boyunca, sperm ile yumurtanın hücre çekirdekleri genetik malzemeyi karıştırmak için birleşecek. Eğer sperm bir Y kromozomu taşıyor ise, bebeğiniz erkek olacak; eğer X kromozomunu taşıyor ise, bir kız çocuğunuz olacak. Yumurta kanalından rahme olan 3-4 günlük yolculuğunda, döllenmiş yumurta -yani zigot- 16 özdeş hücreye bölünecek.

Rahme vardıktan sonra Zigot’a Morula denir. 1-2 gün sonra rahminizde oluşan katmana yerleşerek, inanılmaz gelişimini ve dönüşümünü devam ettirecek. Gebeliğin bu aşamasında gelişmekte olan bebeğiniz, bilimsel adı ile blastosist olarak tanımlanan küçük bir hücre topundan ibaret.  Blastosist, embriyoyu oluşturacak bir iç hücre kitlesi ve plasentayı oluşturacak bir dış hücre kitlesine sahip iç hücre kitlesi amniotik keseyi oluşturacak sıvıyla dolu bir oyuk. Dış hücre kitlesi yaşamsal faaliyeti sağlayan oksijen ve besinleri bebeğinize ulaştıran, atıkları bebeğinizden uzak tutacak organ olan plasenta.

Döllenme için en uygun zaman hangisi?

Bebek sahibi olmak için dolayısıyla döllenme için en uygun zaman ovulasyon civarıdır. Bu dönem genelde sonra ki adet döneminizin başlamasından önceki yaklaşık 14 günlük süredir. Ovulasyon tahmin kitleri lüetnizan hormonunda ki ani artışı tespit ederek bunu belirler ve birçok markette ve eczanede satılır. Ovulasyonu tahmin etmenin başka bir yolu günlük sıcaklık ölçümü yapmaktır. Vücut sıcaklığınızın ovulasyon sırasında genelde yaklaşık 1 derece arttığını fark edeceksiniz.

Bu haftanın sonunda gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıktan atılır. Yani yumurtlama meydana gelir. Bir regl döneminde 1 yumurta üretilir ve çatlar. Fakat ikizlerde ve üçüzlerde farklı olarak bir yumurta değil, birden fazla yumurta atılır. Bu yumurtaların hepsi döllenir ise çoğul gebelik olur.

Boşalma esnasında milyonlarca sperm kadın genital sistemine girse de bunlar arasından sadece yumurta hücresine kadar gelebilen yaklaşık 1000 tanesi yumurta hücresini döllemeye aday olur. Adaylardan ise en güçlü olan bir tanesi yumurta hücresi içine kabul edilir.

Hamile kalabilmeniz için zamanlama gerçekten çok önemli. Şansınızın yüksek olması için yumurtlamadan önceki 72 saat ile yumurtladıktan sonraki 24 saat arasında cinsel ilişkiye girmelisiniz. Böylelikle spermin 72 saatlik ve yumurtanın 24 saatlik ömürlerini birbirlerine daha uyumlu hale getirmiş olursunuz. Bir aksaklık yaşamamak için partneriniz de ajandasını bu zaman aralığında vakit geçirebilmeniz için boşaltmalı.

Sizin ve partnerinizin gerginliğini ortadan kaldırabilmek için, hamile kalmanın ortalama ne kadar sürdüğü hakkında fikir edinebilirsiniz. Çoğu çift ancak birçok denemeden sonra hamileliğini ilan edebiliyorlar.  Eğer hamile kalmaya çalışıp hala içki, sigara ya da ilaç tüketiminize son vermediyseniz şuan tam zamanı. Çünkü vücudunuz bebek için mümkün olabilecek en uygun halde olmalı. Bebeğinizin doğum hata riskini düşürmek doktorunuza danışarak folik asit ve vitamin takviyesine başlayabilirsiniz.

*bir yumurta üretilir ve fallop tüpünüzden (kanallarınızdan) aşağı doğru hareket etmeye başlar.

*cinsel ilişkiye girdiğinizde yaklaşık 400 milyon sperm üretilir ve yumurtaya doğru yüzmeye başlar.

*yumurta üretimiyle aynı zamanda bir korpusluteum adı verilen yumurtalıkta kist benzeri küçük bir yapı oluşarak rahmi hamileliğe hazırlamak için hormonları sağlamaya yardımcı olur.

Bilgilendirme: Bu sayfada ki yazılar bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.