Hafta Hafta Gebelik 42. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik 41. Hafta Gebelik

Beklenen doğum tarihinden sonra doğum yapmak

Hafta hafta gebeliğin 41. Haftasında; doğum için beklenen tarihin gelip geçmesine karşın bebeğiniz henüz doğmaya istekli olmaması stresli ve hatta rahatsız edici bile olabilir. Bebeklerin yalnızca üçte biri beklendiği gibi 40. Haftada doğar. Bebeklerin yaklaşık %15’i 41. Haftada ve %2 – %3’ü 42. Haftada doğar. Çok seyrek şekilde bazı bebekler 43. Haftada (%0,5’inden daha az) doğar.

Kolostrum sızıntısı

Gebeliğiniz gününü doldurmaya yaklaşırken göğüs uçlarınızın berrak veya sarı bir sıvı sızdırmaya başladığını farkedebilirsiniz. Protein açısından zengin bu madde bebeğinizin erken dönem gelişimi açısından önemli olacak ve hassas bağışıklık sistemini güçlendirmek için antikorlar sağlayacaktır. Kolostrum sızıntısı gebeliğin 41. haftasında normaldir. Ancak giysilerinizi emzirme peti ile koruyabilirsiniz.

Günü geçen hamilelik riskiniz

Şu durumlarda beklenen tarihten daha sonra doğum yapma şansınız artar. İlk gebeliğinizse son adet tarihinizi bilmiyorsanız, önceki hamileliğinizin günü de geçtiyse doğacak bebeğiniz erkekse, obezseniz ya da ailenizdeki diğer kadınlarda geç doğum yaptıysa. Nadir durumlarda günü geçen hamileliğin nedeni plasenta veya bebekteki sorunlardan oluşur. Doktorunuz bu dönemde siz veya bebeğinizin durumunda kötüleşme olup olmadığını ve elbette normal doğumun belirtileri bakımından hamileliğinizin durumunu yakından izleyecektir.

Bilgilendirme: Bu sayfada ki yazılar bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.