Çikolata Kisti (Endometriozis) Tedavisi ve Ameliyatı

Çikolata Kisti (Endometriozis) Tedavisi ve Ameliyatı

Çikolata Kisti (Endometriozis) Tedavisi ve Ameliyatı

Endometriozisin tedavisi genel olarak ilaçlarla ya da  ameliyatla yapılır. Sizin ve doktorunuzun seçeceği tedavi yöntemi bulgularınızın şiddetine ve hamile kalmak isteyip istememenize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genel anlamda doktorlar ilk olarak koruyucu tedavi yöntemlerini önerirler ve ameliyatı son çare olarak değerlendirirler.

Doktorunuz, ağrınızı gidermeye yardımcı olmak için ağrı kesici özelliğe sahip bazı ilaçlar tavsiye edebilir. Eğer verilen ilaçlarda maksimum doz ağrınızı azaltmaya yetmezse bulgularınızı kontrol altına almak için başka bir yöntem denemeniz gerekebilir.

İlaç (Hormon) Tedavisi

Hormon takviyeleri bazen endometriozisden kaynaklanan ağrının yok edilmesinde etkili olabilir. Hormonların regl döngü süresince iniş-çıkışları rahim dışında yer alan rahim içi doku odaklarının kalınlaşmasına, daha sonra da çözünüp kanamasına yol açar. Hormon tedavisi endometriyal dokunun büyümesini yavaşlatabilir ve yeni odaklar oluşmasını engelleyebilir.

Hormon terapisi endometriozis için kesin bir çözüm değildir. Tedaviyi durdurduktan sonra bulguların yeniden oluşması muhtemeldir. Endometriozisi tedavi etmek için kullanılan hormon terapileri aşağıdakiler gibidir.

Hormonal Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları, bantlar ve vajinal halkalar endometriyal dokunun her ay birikmesine neden olan hormonları kontrol altına almayı sağlar. Bu yöntemler endometriozis kaynaklı hafif ve orta şiddetli ağrıların giderilmesine yardımcı olur.

Progestreon Tedavisi

Bir rahim içi cihazı, doğum kontrol hapı ya da doğum kontrol enjeksiyonu gibi bir progestreon tedavisi ile regl dönemi kanamaları ve endometriyal odakların büyümesi durdurulabilir, böylece endometriozisden kaynaklanan ağrı ve semptomlar azaltılabilir.

Endometriozis Ameliyatı

Eğer endometriozis hastalığına sahipseniz ve bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, endometriozisi ortan kaldıran başarılı ameliyatlarla rahim ve yumurtalıklarınızı koruyarak gebe kalma şansınızı artırabilirsiniz.

Konservatif Ameliyat

Eğer endometriozis yüzünden şiddetli ağrıdan şikayetçiyseniz ameliyat yararlı olabilir. Fakat ameliyat sonrası ağrı kendini tekrarlayabilir.

Doktorunuz bu tedaviye laparoskopik olarak ya da daha geniş vakalar için açık cerrahi ile başlayabilir. Laparoskopik cerrahi ameliyatında cerrah, karın boşluğuna ince bir kesi açar ve göbek deliğinin içinden geçecek olan laparoskop isimli bir görme cihazı yerleştirir, böylece başka bir küçük kesiden endometriyal dokuları çıkararak sorunu ortadan kaldırır.

Histerektomi

Ciddi endometriozis rahatsızlıklarında en son seçenek olarak bilinen total histerektomi ameliyatı, rahim ve rahim ağzı ile yumurtalıkları ortadan kaldırmak amaçlı yapılan en iyi tedavi yöntemidir.

Ancak yalnızca rahmin alındığı histerektomi ameliyatı etkili olmayabilir çünkü östrojen üreterek kalmaya devam eden yumurtalıklar endometriozis dokusunu tetikleyebilir ve ağrının geri gelmesine neden olabilir.

Histerektomi, özellikle doğurgan yaşlarda olan kadınlar için son çözüm olarak görülür. Bunun sebebi ise histerektomi sonrası gebelik oluşumunun mümkün olmamasıdır.

Endometriozisin tedavi edilmesinde güvendiğiniz bir doktor ile hareket etmek çok mühimdir. Tedaviye başlamadan önce bütün seçeneklerinizi öğrenmek ve en iyi yöntemi seçtiğinizden emin olmak için ikinci bir görüş almak da isteyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.