Yumurtalık İltihabı Sebepleri Nelerdir?

Yumurtalık İltihabı Sebepleri Nelerdir?
Yumurtalık İltihabı Sebepleri Nelerdir?

Yumurtalık İltihabı Sebepleri Nelerdir?

Kişisel temizliğe önem verilmediği zaman yumurtalıkta dediğimiz iltihaplanma gelişebilir. Regl döneminde yapılan ilişki sonucunda vajinaya bu bakteriler girer. Sonuç olarak ise iltihaplanma meydana gelir. Hastanın tam süreli doğuma direncinin azalması ile bakteriler vajina yolundan ve oradan yumurtalıklara gelerek burada iltihaplanma oluşmasına sebep olur. Akut gibi problemlerde bu iltihaplanmaya neden olabilir. Akut zamanında tedavi edilmez ise patojen kan ile bulaşıp oradan yumurtalıklara gelir. Ardından burada yumurtalık iltihaplanması başlatır.
Yumurtalık iltihabının en belirgin sebepleri iki bakteri olan Chlamydia trachomatis ve Neisseria gonore’dir.

Bu bakteriler cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Enfeksiyon rahim ağzından uterusa, fallop tüplerine ve yumurtalıklara doğru yayılır ve ayrıca periton ya da karın duvarına da girebilir. Yumurtalık iltihabının risk faktörleri birden çok cinsel eş ve korunmasız cinsel ilişkidir. Daha önce belirtildiği gibi, soğuk yumurtalık iltihabının gelişimini destekler.

Yumurtalık İltihaplanma Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

  • Pelvik iltihabi problemi
  • Prezervatif kullanmadan cinsel ilişki yaşamak
  • 25 yaşından küçük aktif cinsel hayat sorunu
  • Rahim içine bir şey sokmak
  • Birden fazla kişi ile cinsel ilişki yaşamak
  • Vajinal duş sorunu

Kişi kendi özel temizliği ilk sırada olmak üzere yukarıda yazılan olan yazımızdaki maddelere uyduğu takdirde yumurtalık İltihabı problemi yaşamayacaktır. Ancak böyle bir durum oluşması durumunda veya belirtileri kendisinde gözlemler ise; doktoruna danışmadan tedavi yöntemi vb ilaç kullanmamalıdır.

İnflamasyon, uterus, endometrium, fallop tüpleri, yumurtalıklar ve muhtemelen abdominal duvar ya da periton dahil olmak üzere pelviste bulunan birçok organı etkiler. Yumurtalık iltihabı genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklara sebep olan bakterilerden kaynaklanır. Soğuk algınlığı ya da doğrudan soğukluk yumurtalık iltihabına sebep olmaz, fakat bunlar bir risk faktörüdür. Soğuk, vücudu zayıflatır, bu da enfeksiyona girmeyi kolaylaşmasını sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.