Hafta Hafta Gebelik 42. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik 3. Hafta Gebelik

Hafta hafta gebelikte 3 haftada sizi neler bekliyor; hafta hafta gebeliğin 3. Haftasında İçinizde çok önemli bir karşılaşma gerçekleşti. Yumurtanızın güçlü zarı, tek bir sperm tarafından aşılarak döllendi. Döllenmeden birkaç gün sonra, yumurta rahime indi ve orada gelişmeye başladı. İçeride bir bebek hayata gelmek üzere. Siz büyük ihtimalle daha hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz. Fakat belki bu haftanın sonuna doğru, hafif bir kanama yaşayabilirsiniz. Bu, ‘İmplantasyon kanaması’ olarak adlandırılır. Olmasının nedeni döllenmiş yumurtanın, kan dolaşımı yüksek olan rahim katmanından geçmesidir. Hafif bir kanamadır; yaşanmaya da bilir. Hafta hafta gebeliğin 3. Haftası ile ilgili ayrıntıları yazmızın devamında okuyabilirsiniz;

Döllenme

Ovulasyon sırasında cinsel ilişkiye girdiyseniz veya rahim için inseminasyon (IUI) yaptırdıysanız döllenme gerçekleşmiş olabilir. Bu durumda sperm rahim ağzına gelmiş ve daha önce üretilen yumurtayla birleştiği fallop tüpüne ulaşmış demektir. Sperm  bir kaç gün süreyle aktif kalabildiğinden döllenmenin tam süresi bilinmemektedir.

Hamileliğin geçekleşmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerektiğinden bahsettik. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi kırk haftalık bir süreç içerisinde bebeğinize dönüşmüş olacaktır. İşte o gebeliğin ilk ortaya çıkışı hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.  Asıl mucize anne adayınn içinde bu kadar mücadele varken bunu hiç hissetmemesidir.

Şu an karnınızda çok fazla şey oluyor. Bebeğiniz, çılgınca büyüyen bir hücre topu. Bu hücre topuna Blastosist deniyor. Blastosist rahme yerleştikten sonra, plasentayı oluşturacak kısmı hCG adlı gebelik hormonunu üretmeye baslar. Bu hormon yumurtalıklarınıza yumurta üretimini durdurma talimatını verir. Aynı zamanda da yoğun östrojen ve progesteron üretimini tetikler. HCG hormonu, gebelik testinin “pozitif” çıkmasının nedenidir. Bu haftanın sonunda bir gebelik testi yapıldığında sonuç pozitif olacaktır. (Test negatif ise ve adet görülmediyse birkaç gün sonra tekrar deneyebilirsiniz.) Bu arada, amniyotik keseyi oluşturacak oyukta, amniyotik sıvı blastosistin çevresinde birikmeye başlıyor. Bu sıvı gelecek hafta ve aylarda bebeğinizi muhafaza edecek ve koruyacak. Şu anda küçük blastosistiniz, rahminizdeki küçük damarlara bağlı olan ve mikroskopik kanallardan oluşan, basit bir döngü sistemi aracı ile oksijen, besin alıyor ve atıkları atıyor. Önümüzdeki hafta bu görevi plasenta devralacak.

Hassaslaşan koku duygusu

Birçok kadında hamileliğin ilk haftalarında koku duyusunda hassaslaşma görülür. Bu durumun tıbbi nedenleri (hiperosmi olarak adlandırılır.) tam olarak bilinmemektedir ancak nedeni ovulasyon ve döllenme sırasında hormon düzeylerinde ki değişiklikler olabilir.

 1. Döllenme bir sperm ile bir yumurtanın zigot adı verilen bir tek hücre oluşturmak için birleşmesiyle meydana gelir. Bazen sperm iki yumurtayı döller ve böylelikle cift yumurta ikizleri oluşur (bunlara ayrızadizigotik ikizler denir.)
 2. zigot kısa süre sonra hücrelerin küçük bir grubu haline gelişir. Buna blastosit adı verilir.
 3. bir tek yumurta, spermin içine girip yumurtayı döllenmesi gereken bazı koruyucu folikül hücrelerle çevrelenmiştir.
 4. blastositfallop tüpünden rahme doğru hareket eder. Blastosit rahme ulaşmadan önce fallop tüpünde kalırsa buna bir ektopik (dış) gebelik adı verilir.

Hamileliğin 3. Haftasındaki Belirtiler

 1. Yumuşak ve şiş göğüsler: Birçok kadın bu hissiyati, adet dönemi öncesi belirtilerinden çok daha yoğun olarak hisseder ve tanımlar.
 2. Bitkinlik ve yorgunluk: Progesteron adlı hormonun çoğalması ve bebeğinizin oluşum süreci sizde sanki maraton koşmuşsunuz gibi bir hisse neden olabilir.
 3. Sıkça idrar boşaltma ihtiyacı: Hamile kaldıktan hemen sonra devreye girer.
 4. Koku algısında artış: Kokuların daha yoğun hissedilmesi sıkça görülen belirtilerdendir. Bu durum, bir anda yükselen östrojen seviyesinden kaynaklanır.
 5. Tiksinme hissi: Belirli gıdalara karşı üretilen tiksinme hissi; iştah artışından daha sık görülen bir belirtidir.
 6. Mide bulantısı, kusma ve sabah halsizliği: Çoğunlukla birkaç hafta sonra başlar. Fakat bazı anne adaylarında bu belirtiler daha erken de görülebilir.
 7. Yüksek vücut ısısı: Vücut sıcaklığınız 18 günü aşkın bir süredir hafif yüksekse, bu da büyük olasılıkla hamile olduğunuza dair bir işarettir.
 8. Hafif kanama: Adet zamanında kırmızı, pembe veya kahverengi renkte hafif kanama yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra şiddetli ağrınız da varsa hemen doktorunuzla iletişime geçmenizi öneririz.

Bilgilendirme: Bu sayfada ki yazılar bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.