Histerektominin Etkileri

Histerektominin Etkileri
Histerektominin Etkileri

Histerektominin Etkileri

Histerektomi ruhsal ve fiziksel olarak hastalarımızı etkileyebilir. Bu etki kısa veya uzun süreli de olabilir.

Fiziksel Etkiler

Histerektomi sonrası adet görmeyeceksiniz. Yumurtalıklarınız duruyorsa hormon salgılamaya devam ederler, fakat rahminiz olmadığından artık hamile kalamazsınız. Menopozdan önceki dönemde iseniz ve yumurtalıklarınız da alındı ise hormonların ortadan kalkmasına ait etkiler yani menopoz bulguları görülür. Yaşınız 45’ten küçük ve yumurtalıklarınız alındı ise erken osteoporoz kemik erimesi açısından risk altında olabilirsiniz. Doktorunuzun menopozal yakınmalarınız ve osteoporozun önlenmesi açısından size önerileri olacaktır.

Ruhsal Etkiler

Birçok kadın, rahmin kaybedilmesine ruhsal tepkiler verebilir. Bu tepkilerin boyutu, süresi bazı nedenlere bağlıdır ve kadından kadına değişir. Bazı kadınlar artık çocuk sahibi olamayacaklarından depresyona girebilir. Bazı kadınlar ise ameliyata sebep olan yakınmalarının yok olmasından dolayı kendilerini hafiflemiş hissederler. Olumsuz etkiler süreklilik gösterirse doktorunuzdan yardım istemelisiniz.

Cinsel Etkiler

Bazı kadınlar histerektomi sonrası cinsel yaşamlarının değiştiğini belirtirler. Rahim çıkarıldığı için orgazm sırasında rahmin kasılması olmaz. Histerektomi sonrası hamilelik korkusu, ağrı, aşırı kanama olmaksızın cinsel ilişki birçok kadını mutlu eder. Yumurtalıklar alınmadı ise hormon salgılamaya devam edeceklerinden vagen ve dış cinsel organlar histerektomiden etkilenmezler. Eğer yumurtalıklar rahimle beraber alındı ise cinsel ilişki sırasında vaginal kuruluk sorun yaratabilir. Östrojen veya diğer kayganlaştırıcılar kuruluğu önleyebilir, doktorunuza başvurunuz.

Sonuç Olarak…

Histerektomi rahim ile ilgili problemlerin tedavisinde sadece bir yoludur. Unutulmamalıdır ki histerektomi büyük cerrahi bir ameliyattır. Ameliyata karar vermeden önce, kendi durumunuzu, diğer tedavi seçeneklerini, histerektominin sizi nasıl etkileyebileceğini bir sefer daha düşünün.
Bazı durumlar için diğer tedavi seçenekleri uygun iken, bazılarında en iyi seçenek histerektomidir. Bu kararı vermede doktorunuzdan yardım isteyiniz.

 

Rahmimi Aldırmak İstemiyorsam Farklı Tedavi Seçenekleri Mevcut Mu?
Histerektomi ile tedavi edilen şartların bazıları başka yollarla da tedavi edilebilir. Burada en önemli nokta daha fazla hamilelik isteyip istemediğinizdir.

 

Histerektomi Olduktan Sonra Hamile  Kalmam Mümkün Müdür? 
Eğer ki rahminizi aldırırsanız tekrar hamile kalmanız mümkün değildir. Kanser veya yaşamınızı tehdit eden ve acil olarak ameliyat gerektiren başka ciddi bir sorununuz varsa, bu ameliyattan sonra çocuk sahibi olamazsınız. Çocuk sahibi olmak istiyorsanız ve ameliyatın ertelenebileceği durumlar mevcutsa bu konuyu doktorunuzla konuşmalısınız.

 

Rahim, Histerektomi Sırasında Alınan Tek Organ Mıdır?

Bu ameliyatınızın şekline ve ameliyatı hangi nedenle geçirdiğinize bağlıdır. Rahimle birlikte alınan veya alınabilecek diğer organlar şunlardır:

  • Rahim ağzı (Serviks), eğer vajinal histerektomi oluyorsanız rahim ağzı çıkarılmalıdır. Ameliyatı, karından (abdominal) veya kapalı ameliyat şeklinde oluyorsanız (laparoskopik), rahim ağzı çıkarılabilir ya da yerinde bırakılabilir. Eğer rahim ağzı çıkarılırsa, ameliyata total histerektomi denir. Rahim ağzı yerinde bırakılırsa, ameliyata, subtotal veya supraservikal histerektomi denir.
  • Yumurtalıklar ve fallop tüpleri, Yumurtalıkların iki ana görevi mevcuttur. Birincisi gebelik elde etmeniz için gerekli olan yumurta hücrelerini barındırır, ikincisi ise östrojen ve progesteron da dahil olmak üzere bazı hormonlarının salgılanmasında görev alır. Fallop tüpleri ise rahim ve yumurtalıklar arasında uzanan bir organdır. Rahim dokusuna birleşiktir ve yumurtlama gerçekleştiğinde yumurtayı, rahim içine iletir. Bazı durumlarda rahimle birlikte yumurtalıklar da alınır. Bu durumda menopoza girersiniz. Eğer bu durum 40 yaşınızdan önce gerçekleşirse buna, cerrahi menopoz denir ve ‘erken menopoz’a neden olur. Eğer bu durum 40 yaşından sonra olursa menopoza girersiniz. Erken menopoz ve menopoz durumunda hormonal tedavi gerekebilmektedir, bu yüzden sizin için en uygun tedaviye doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.

Eğer ameliyat sırasında yumurtalıklarınız alınmazsa menopoza girmezsiniz ancak adet kanamalarınız kesilir.

Eğer histerektomi ameliyatı planlanıyorsa, doktorunuza rahim ağzını, yumurtalıklarınızı ve fallop tüplerini çıkarmayı planlayıp planlamadığını sorabilirsiniz.

Rahmin Alınırken Yumurtalıklarım da Alınmalı Mıdır?

Yumurtalıklarınızın alınıp alınmaması kararı, ameliyat sebebiniz ve yaşınızla orantılıdır. Çocuk isteminiz olmasa bile yumurtalıklar hormon salgıladıkları için sizi  bazı  hastalıklardan korur. Henüz menopoza girmemiş kadınlarda, yumurtalıkların çıkarılması sıcak basması, terleme, kemik erimesi, cinselliğe olan ilginin azalması ve diğer birtakım sorunlara neden olabilir. Menopozda olan kadınlarda, yumurtalıkların çıkarılması da kalp hastalığı gibi sağlık sorunları riskini artırabilir, bu konuyla ilişkili araştırmalar henüz netlik kazanmadığından yumurtalıkların alınıp alınmaması kararı kişiye özgü verilmelidir.

Histerektomi Güvenli Bir Ameliyat Mıdır?

Histerektomi en güvenli cerrahi prosedürlerden bir tanesidir. Bununla birlikte, her ameliyatın taşıdığı riskleri de taşımaktadır.

Bunlar:

  • Ateş ve enfeksiyon
  • Ameliyat sırasında veya sonrasında ağır kanama
  • İdrar yoluna veya yakın organlara hasar
  • Bacak toplardamarlarında oluşan ve akciğerlere gidebilen kan pıhtıları
  • Anestezi ile ilgili meydana gelebilecek solunum veya kalp problemleri
  • Ölüm

Ameliyatla ilgili bazı problemler ameliyattan birkaç gün, hafta veya hatta yıllar sonra ortaya çıkmayabilir. Bu komplikasyonlar abdominal (karından yapılan ameliyat) histerektomi sonrası daha sık görülür.

Bütün Kadınlar Komplikasyon Riski Açısından Aynı Derecede Riske Mi Sahiptir?
Hayır, bazı kadınlar diğerlerinden daha fazla komplikasyon riski altında olabilir. Örneğin, altta yatan tıbbi bir rahatsızlığınız varsa, anestezi ile ilgili problemler için daha büyük risk altında olabilirsiniz.

Histerektomi Yapıldıktan Sonra Hastanede Kalmak Zorunda Mıyım?
Ameliyattan sonra birkaç gün hastahanede kalmanız gerekebilir. Hastahanede kalış süreniz, geçirdiğiniz histerektominin türüne, sahip olduğunuz hastalıklara ve ameliyatınıza bağlıdır. Ameliyattan sonra mümkün olan en kısa zamanda yürümeniz istenecektir. Yürüyüş, bacaklarınızdaki kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olmak için ilaç, varis çorabı gibi birtakım önlemler de uygulanabilir.

Histerektomi Ameliyatından Sonra Beni Neler Bekliyor?
Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün için biraz ağrınız olabilir. Vajinanızdan birkaç hafta boyunca kanama ve akıntınız olabilir. Histerektomi sonrası kabızlık sık görülen bir sorundur. Bazı kadınlarda histerektomi sonrası mesanenin boşaltılması ile ilgili geçici problemler yaşayabilir. Aynı zamanda bir takım psikolojik zorluklarla karşılaşmak da sıkça karşılaşılan bir durumdur. Artık çocuk sahibi olamayacak olmak ve adetlerin bitmesi psikolojik açıdan zorlayıcı zamanlar geçirmenize neden olabilir.

Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?
Doktorunuzun önerilerine mutlaka uyun. Bolca dinlenin, fakat dinlenmek mutlak yatak istirahati anlamına gelmez. Meydana gelebilecek pıhtıları engellemenin en güzel yolu hareket etmektir bu nedenle olabildiğince sık hareket etmelisiniz. Kısa yürüyüşler yapın ve her gün yürüdüğünüz mesafeyi kademeli olarak artırın. Doktorunuz söyleyene kadar ağır nesneleri kaldırmayın. İlk 6 hafta boyunca vajinaya herhangi bir şey uygulamayın. Yani cinsel ilişki 6 hafta boyunca olmamalıdır ve vajinal tampon uygulanmamalıdır.  İyileştikten sonra, kadın doğum kontrollerine devam etmelisiniz.

Rahim Ameliyatı Olduktan Sonra Rahim Ağzı Kanseri Taraması İçin Smear Aldırmaya Devam Etmeli Miyim?
Histerektominin nedenine bağlı olarak, hala kadın doğum muayenesi ve rahim ağzı kanseri taraması yaptırmanız gerekebilir. Eğer daha öncesinde kanser veya kanser başlangıcı sebebiyle rahim ameliyatı olduysanız rahim ağzı kanseri taraması için smear aldırmaya devam etmeniz gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.